Nominacja profesorska dla dr hab. inż. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak

Data dodania
Kategorie

Prezydent Andrzej Duda, postanowieniem z 5 września, nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria chemiczna dr hab. inż. Hannie Kierzkowskiej-Pawlak z Katedry Inżynierii Molekularnej WIPOŚ. 

Image

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak ukończyła kierunek inżynieria chemiczna na naszym Wydziale. Stopień doktora uzyskała w 2000 r. i doktora habilitowanego w 2012 r. Od 2014 roku do chwili obecnej jest pracownikiem w Katedrze Inżynierii Molekularnej.

Zainteresowania naukowe prof. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak dotyczą problematyki ograniczania emisji CO2 w zakresie technologii wychwytu CO2 oraz katalitycznej konwersji CO2 do wartościowych produktów np. metanu. W szczególności koncentruje się na opracowaniu i wytwarzaniu za pomocą zimnej plazmy nowej generacji cienkowarstwowych katalizatorów do tych procesów. Obok głównego nurtu badań zajmuje się zastosowaniami technologii zimnej plazmy w procesach modyfikacji materiałów, jak również wytwarzania wodoru z wody.  

Dorobek publikacyjny prof. Hanny Kierzkowskiej-Pawlak obejmuje m. in autorstwo 38 artykułów w czasopismach z listy JCR i ponad 70 wystąpień konferencyjnych. Kierowała lub brała udział w projektach naukowych finansowanych przez KBN, MNiSW i NCN. Odbyła półroczny staż naukowy w Research Institute of Green Science and Technology w Shizuoka University w Japonii (2016 – 2017) oraz krótkoterminowe wizyty m. in. w Tianjin University w Chinach (2018) i University College London w Wlk. Brytanii (2019). Jest promotorem w dwóch zakończonych oraz trzech otwartych przewodach doktorskich.

Prof. Hanna Kierzkowska-Pawlak brała udział w realizacji wielu umów badawczych na rzecz przemysłu. Jest współautorem opracowań z zakresu technologii ochrony środowiska, w tym ograniczania emisji CO2. Od 2011 r. współpracuje z Komisją Europejską jako niezależny recenzent w programach badawczo-rozwojowych (FP7, Horyzont 2020, Horyzont Europa).

Pełniła funkcje prodziekana ds. kształcenia (2012-2016) oraz dziekana (2019-2020) Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Od 2019 roku jest kierownikiem dyscypliny inżynieria chemiczna na PŁ. Jest członkiem Sekcji Chemii Plazmy Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz komitetu redakcyjnego czasopisma Catalysts (Section: Catalytic Materials).

Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.

Strona dziala - zabbix