
„W czasie, kiedy ja studiowałam nie byliśmy członkami UE a wyjazdy na uczelnie zagraniczne nie były tak dostępne jak obecnie. Udało mi się wyjechać do Uniwersytetu w Dortmundzie na Summer School of Chemical Engineering i to było wydarzenie mające duży wpływ na moje życie a szczególnie na mój rozwój osobisty. Poznałam nowych fantastycznych ludzi, z którymi pozostaję w kontakcie do dzisiaj, brałam udział w wykładach i laboratoriach, co dało mi nowy pogląd na dydaktykę w Polsce. Przygotowywałam projekt w międzynarodowym towarzystwie, innym kulturowo i o innym zapleczu edukacyjnym. Po wyjeździe czułam się pewniejsza siebie - dałam radę i byłam z siebie dumna. Obecnie jako nauczyciel akademicki byłam na Erasmusie w Portugalii na Uniwersytecie w Coimbrze – wspaniałe doświadczenie. Zachęcam Państwa bardzo serdecznie do skorzystania z okazji jaką otwiera przed Państwem program Erasmus+, jak również inne programy wspierające mobilność." Prodziekan ds. studenckich dr inż. Anna Klepacz-Smółka

Dlaczego Erasmus?
Erasmus jest programem prężnie działającym na Politechnice Łódzkiej, pozwalającym na mobilność zarówno studentów, jak i kadry akademickiej, poprzez zapewnienie sieci uczelni partnerskich oraz finansowania. Coraz więcej studentów z WIPOS decyduje się na wzięcie w nim udziału, ale jednak jest to wciąż mały odsetek. Można napisać dużo na temat dlaczego warto być mobilnym, jednak najczęściej wymienione przez uczestników są:
- sposób na studia za granicą, które nie powodują konieczności powtarzania semestru, dzięki systemowi punktacji ECTS, podstawą zaliczenia jest osiągnięcie efektów uczenia się założonych przez nasz program studiów
- sprawdzenie swoich sił, podszkolenie języka,
- zawarcie znajomości - czasami na całe życie,
- budowa kompetencji interpersonalnych, podniesienie pewności siebie,
- zdobycie międzynarodowego doświadczeniem, które odgrywa znaczącą role na rynku pracy.
Oferta mobilności
Erasmus + pozwala na spędzenie za granicą aż 12 miesięcy (360 dni) na każdym stopniu studiów. Mobilność może mieć miejsce do następujących krajów UE oraz w Turcji, Macedonii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Serbii. Podstawowe formy programu to:
- Studia (90 - 360 dni)
- Praktyka w czasie studiów (60 - 360 dni)
- Praktyka po studiach (60 - 360 dni)
Co zrobić, aby wyjechać na Erasmus?
- Zebrać się na odwagę i nastroić pozytywnie
- Zobaczyć ogólną prezentację o Erasmusie [link]
- Znaleźć interesującą uczelnię - [link]
- Znaleźć informacje o aktualnych programach studiów na stronie internetowej uczelni zagranicznej i porównać ze swoim programem [link] – przedmioty niekoniecznie muszą się identycznie nazywać, liczą się efekty uczenia się, które są umieszczone w każdej karcie przedmiotu.
- Zgłosić się do Opiekuna Umowy i Koordynatora Programu Studiów oraz do Koordynatora Programu Erasmus WIPOS – pani dr inż. Barbary Kozłowskiej ze wstępnym rozeznaniem.
- Podążać za wskazówkami koordynatorów oraz ze strony Erasmusa: [link]
Przykładowymi uczelniami, do których można wyjechać są:
- RWTH Aachen, Niemcy
- Aalborg University, Dania
- Universidad del Pais Casco Bilbao, Hiszpania
- Paul Cezanne University, Marsylia, Francja
- Hacettepe University, Ankara, Turcja
- Padwa University, Padwa, Włochy
- Coventry University, Coventry, Wielka Brytania