Inżynieria biochemiczna
Inżynieria biochemiczna jest odpowiedzialna za techniczną realizację procesów biotechnologicznych z udziałem drobnoustrojów, enzymów, komórek roślinnych i zwierzęcych. Zastosowanie operacji i procesów jednostkowych klasycznej inżynierii chemicznej w nowoczesnych procesach biotechnologicznych i biorafineryjnych.
Absolwenci tej specjalności posiadają szeroką wiedzę i umiejętności, zarówno w zakresie klasycznej inżynierii chemicznej, jak i nauk biologicznych. Pozwala im to na zastosowanie charakterystycznego dla inżynierii chemicznej sposobu rozwiązywania problemów technicznych, przy użyciu zaawansowanych technologii, we wszystkich gałęziach przemysłu, w których wykorzystuje się żywe drobnoustroje lub komórki.
Specjaliści z dziedziny inżynierii biochemicznej mogą więc podejmować pracę przede wszystkim w zakładach przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego i spożywczego. Mają także możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach i instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, biologicznym unieszkodliwianiem odpadów (gazowych, ciekłych i stałych), wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych oraz w biorafineriach.
Wszechstronne przygotowanie zawodowe pozwala im na znalezienie pracy zarówno bezpośrednio w przemyśle, jak i w biurach projektów i laboratoriach placówek naukowych zajmujących się inżynierią procesów biologicznych i biochemicznych.
Specjalność inżynieria biochemiczna przygotowuje absolwentów do wejścia na rynek pracy poprzez zdobycie następujących kompetencji i umiejętności:
- samodzielnego rozwiązywania złożonych problemów praktyczne w dużych zakładach produkcyjnych wymienionych gałęzi przemysłu,
- pracy w interdyscyplinarnych zespołach badawczo-rozwojowych przy projektowaniu i wdrażaniu innowacyjnych produktów otrzymywanych z udziałem drobnoustrojów,
- tworzenia oraz wprowadzania nowoczesnych zrównoważonych rozwiązań technologicznych przyjaznych środowisku naturalnemu.
Więcej informacji:
Program studiów