Nowa umowa o współpracy WIPOŚ z Uniwersytetem Narodowym w Pusan i firmą LG

Z przyjemnością ogłaszamy nową, prestiżową współpracę naszego Wydziału z Uniwersytetem Narodowym w Pusan i firmą LG, skupioną na tworzeniu innowacyjnego klastra obliczeniowego - LG Global Cluster – dla Europy Wschodniej. W ramach kooperacji kierujemy nasze wysiłki w stronę rozwijania technologii wentylacji z wykorzystaniem techniki symulacji CFD (ang. Computational Fluid Dynamics – obliczeniowa mechanika płynów). Obliczeniowa mechanika płynów to fascynująca dziedzina nauki i technologii, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy i metody numeryczne do analizy oraz rozwiązywania problemów związanych z przepływem płynów, jak również zjawiskami cieplnymi i chemicznymi w płynach oraz gazach. W ramach naszego projektu, CFD stanowi klucz do optymalizacji systemów wentylacyjnych, umożliwiając precyzyjne dopasowanie produktu do indywidualnych preferencji użytkownika poprzez wirtualne testowanie projektów. Taka strategia gwarantuje efektywną oszczędność czasu i zasobów w porównaniu do tradycyjnych procedur testowania z użyciem fizycznych modeli. Zastosowanie tej metody analizy usprawnia proces doboru właściwego urządzenia do potrzeb wentylowanego pomieszczenia, co przekłada się na zwiększoną efektywność procesu, poprawę komfortu termicznego i oszczędność energetyczną. Dzięki symulacjom CFD, jesteśmy w stanie identyfikować optymalne rozwiązania, eliminować niedoskonałości oraz ciągle doskonalić wydajność systemów wentylacyjnych. Koordynatorem zespołu został dr hab. inż. Maciej Jaskulski, prof. PŁ.