Zarządzenie Nr 43/2019
Rektora Politechniki Łódzkiej
z dnia 6 września 2019 r.
zmieniające Zarządzenie Nr 16/2019
Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 20 maja 2019 r.
w sprawie Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
Na podstawie art. 23 ust. 1 oraz art. 347 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz 1668 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:
§ 1
Określona w Załączniku do Zarządzenia Nr 16/2019 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 20 maja 2019 r. Procedura antyplagiatowa prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej wraz z jej załącznikami otrzymuje brzmienie określone w Załączniku do niniejszego Zarządzenia.
§ 2
Pozostałe postanowienia Zarządzenia Nr 16/2019 Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 20 maja 2019r. nie ulegają zmianie.
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązująca od 1 września 2019 r.
Załącznik
do Zarządzenia Nr 43/2019
Rektora Politechniki Łódzkiej z dnia 6 września 2019 r.
w sprawie Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
Procedura
antyplagiatowa prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej
§ 1
- Niniejsza procedura określa zakresy czynności obowiązujących studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej w zakresie sprawdzania oryginalności pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego JSA.
- Sprawdzenie oryginalności pracy dyplomowej z wykorzystaniem systemu JSA oraz przekazanie pracy do Uczelnianego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych realizowane jest w ramach uczelnianego systemu informatycznego wspierającego proces dyplomowania, w skład którego wchodzą aplikacje Panel promotora i Panel dyplomanta portalu VirTUL.
Panel promotora, to aplikacja dostępna poprzez portal VirTUL w module Sprawy Pracownicze.
Panel dyplomanta, to aplikacja dostępna poprzez portal VirTUL w module WebDziekanat.
§ 2
- Student wykonuje czynności związane z pracą dyplomową poprzez aplikację Panel dyplomanta w portalu VirTUL. Dostęp do Panelu dyplomanta student uzyskuje po otrzymaniu, na swój adres poczty elektronicznej w uczelnianym systemie poczty elektronicznej wiadomości o zainicjowaniu przez dziekanat procesu obsługi pracy dyplomowej w systemie informatycznym. Wiadomość przesłana studentowi zawiera link prowadzący do Panelu dyplomanta. Student może uzyskać dostęp do Panelu dyplomanta bezpośrednio, korzystając z otrzymanego pocztą linku, bądź poprzez moduł WebDziekanat w portalu VirTUL. Dostęp do Panelu dyplomanta jest chroniony przez Centralny System Uwierzytelniania PŁ.
- Student przygotowuje do oceny i sprawdzenia pracę dyplomową w wersji wydrukowanej oraz w wersji elektronicznej. Wersja elektroniczna pracy może składać się z kilku plików, przy czym rozmiar pojedynczego pliku nie może przekroczyć 15 MB, a łączny rozmiar zestawu plików nie może przekroczyć 60 MB. Podlegająca sprawdzeniu przez system JSA elektroniczna wersja pracy musi być przygotowana w postaci nieskompresowanej w jednym z następujących formatów: *.doc; *.docx; *.rtf; *.txt; *.odt; *.pdf. Pliki zawierające treść podstawową pracy muszą być jednoznacznie wyróżnione poprzez umieszczenie w ich nazwie frazy: „tresc_pracy”. Ponadto student przygotowuje zestaw słów kluczowych (maksymalnie 5 słów) oraz streszczenia pracy w języku polskim i w języku angielskim (maksymalnie do 1000 znaków każde).
- Student składa promotorowi wydrukowaną pracę dyplomową oraz wydrukowane, wypełnione i podpisane przez siebie oświadczenia o treści określonej w załącznikach nr 1, 2 i 3 do niniejszej Procedury. Formularze tych oświadczeń student pobiera w Panelu dyplomanta. W przypadku pracy zespołowej oświadczenia składają wszyscy członkowie zespołu. Złożenie oświadczeń jest obowiązkowe i niezbędne do zaakceptowania badania wykonanego przez system antyplagiatowy JSA.
- Student wprowadza w Panelu dyplomanta przygotowane zgodnie z ust. 2 powyżej pliki elektronicznej wersji pracy, słowa kluczowe i streszczenia treści pracy.
§ 3
- Promotor wykonuje czynności związane z daną pracą dyplomową poprzez aplikację Panel promotora w portalu VirTUL. Dostęp do tej aplikacji promotor może uzyskać bezpośrednio przez link, przesłany na adres poczty elektronicznej promotora w systemie SPE wraz z informacją o zainicjowaniu procesu obsługi danej pracy dyplomowej, bądź poprzez moduł Sprawy Pracownicze w portalu VirTUL. Dostęp do Panelu promotora jest chroniony przez Centralny System Uwierzytelniania PŁ.
- Korzystanie z aplikacji Panel promotora, a w szczególności przeprowadzenie przez promotora badania oryginalności pracy dyplomowej przez system JSA w ramach aplikacji Panel promotora nie wymaga od promotora uprzedniego założenia indywidualnego konta w systemie JSA.
- Promotor pracy dyplomowej jest zobowiązany do sprawdzenia jej oryginalności z wykorzystaniem systemu JSA i do przygotowania dokumentów, o których mowa w § 5 i § 6, najpóźniej w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania pracy i oświadczeń, o których mowa w § 2 ust. 3.
§ 4
- Promotor pracy, po sprawdzeniu w uczelnianym systemie informatycznym kompletności danych dotyczących pracy dyplomowej oraz faktu złożenia przez studenta wymaganych oświadczeń, o których mowa w § 2 ust. 3 i wprowadzenia przez studenta plików pracy spełniających wymagania określone w § 2 ust. 2 oraz słów kluczowych i streszczeń pracy, uruchamia w ramach aplikacji wskazanej w ust.1 powyżej, proces przesłania plików zawierających treść pracy do systemu JSA. Przesłanie plików inicjuje badanie pracy (pojedyncza próba badania) w systemie JSA. Promotor ma możliwość wyboru zakresu raportu z badania tj. Raportu ogólnego lub Raportu szczegółowego.
- Badanie zainicjowane w trybie opisanym w ust. 1 wykorzystuje domyślne wartości parametrów i ustawień systemu JSA.
- Informacja o statusie wykonania próby badania jest podawana wraz z udostępnionym plikiem raportu w Panelu promotora po wybraniu opcji „odśwież”. Niezależnie promotor otrzymuje na swój adres poczty elektronicznej e-mail wygenerowany automatycznie przez system JSA z informacją o wykonaniu badania i dostępności wyniku próby badania wraz z linkiem do raportu. Czynności sugerowane w e-mailu należy bezwzględnie zignorować i kontynuować proces wyłącznie za pośrednictwem Panelu promotora w systemie informatycznym uczelni.”
- Po wykonaniu próby badania promotor pracy dyplomowej dokonuje analizy wyniku pod kątem występowania w pracy nieuprawnionych zapożyczeń, a w szczególności ustala czy wskaźniki ogólne (suma wartości wskaźników dla wszystkich referencyjnych baz porównawczych) Procentowego Rozmiaru Podobieństwa – PRP nie przekraczają przyjętych poziomów tolerancji sygnalizowanych wyróżnieniem kolorem pomarańczowym (poziom ostrzegawczy) lub czerwonym (poziom alarmowy) dla każdego z czterech wariantów długości frazy.
- Dodatkowo promotor sprawdza czy nie próbowano ukryć obecności nieuprawnionych zapożyczeń w pracy przez manipulacje na tekście, analizując wskaźniki:
1) wykorzystania znaków specjalnych lub znaków spoza alfabetu tekstu pracy;
2) nierozpoznanych wyrazów;
3) liczby fragmentów innego stylu.
- Jeżeli z analizy ogólnych wyników badania, według kryteriów wskazanych w ust. 4 i 5 wynika, że praca wymaga dodatkowej oceny z punktu widzenia występowania niedopuszczalnych zapożyczeń lub manipulacji na tekście, wówczas promotor jest zobowiązany sprawdzić szczegółowe wyniki badania w treści pracy, korzystając z Raportu szczegółowego.
- W przypadkach kiedy promotor uzna, że podjęcie decyzji o oryginalności pracy wymaga kontynuacji badania ze zmianą domyślnych ustawień parametrów badania zalecane jest pominięcie czynności opisanych w ustępach 8 -12 poniżej i kontynuowanie badania, w trybie rozszerzonym, który jest opisany w § 5. Warunkiem kontynuacji badania w trybie rozszerzonym jest nie zamknięcie badania pracy, to jest nie zaakceptowanie raportu z badania.
- Po dokonaniu analizy wyniku próby badania promotor pracy dyplomowej podejmuje i wprowadza w Panelu promotora decyzję o akceptacji raportu, która oznacza zakończenie badania. W wyjątkowych i uzasadnionych wypadkach możliwe jest wykonanie dwóch dodatkowych prób badania po przesłaniu zmodyfikowanego uprzednio pliku pracy. W takim przypadku dalszej analizie, ocenie i akceptacji podlega wynik ostatniej próby badania. Fakt wielokrotnego przeprowadzenia prób badania wymaga wyjaśnienia ze strony promotora w treści Protokołu kontroli oryginalności pracy (załącznik nr 4 do niniejszej Procedury).
- Na podstawie analizy raportu z badania promotor podejmuje decyzję o uznaniu pracy dyplomowej za spełniającą wymogi oryginalności i dopuszczenia do egzaminu dyplomowego lub decyzję o uznaniu pracy za niespełniającą wymogów dopuszczenia do egzaminu dyplomowego z powodu zastrzeżeń co do oryginalności treści.
- W przypadku uznania pracy za oryginalną promotor pobiera Raport ogólny z badania w Panelu promotora, zapisuje go i wykonuje jego wydruk. We wskazanym miejscu na wydruku Raportu ogólnego promotor wskazuje uznanie pracy za spełniającą warunki dopuszczenia do obrony a następnie przygotowuje Protokół kontroli oryginalności pracy wg wzoru określonego w załączniku nr 4 do niniejszej Procedury.
- W przypadku wątpliwości co do oryginalności pracy promotor pobiera Raport ogólny z badania JSA, zapisuje go i wykonuje jego wydruk. We wskazanym miejscu na wydruku Raportu ogólnego promotor wskazuje uznanie pracy za niespełniającą warunki dopuszczenia do obrony. Dodatkowo, promotor pobiera i zapisuje Raport szczegółowy z badania JSA. Następnie promotor przygotowuje Opinię dotyczącą oryginalności pracy dyplomowej, według wzoru określonego w załączniku nr 5 do niniejszej Procedury. W opinii promotor ocenia czy praca zawiera nieuprawnione zapożyczenia (ewentualny plagiat) lub czy zawarte w niej prawidłowo oznaczone zapożyczenia (cytaty) nie budzą wątpliwości co do oryginalności pracy dyplomowej przygotowanej przez studenta. Dokonując oceny, promotor powinien w szczególności zwrócić uwagę czy:
- praca nie zawiera obszernych fragmentów tekstu zidentyfikowanych przez system jako „podobne”;
- nie występuje zbyt duża liczba potencjalnych zapożyczeń z jednego źródła;
- nie zachodzi szczególna zbieżność tematyki badanej pracy z potencjalnymi źródłami zapożyczeń;
- nie stwierdzono objawów dokonania manipulacji na tekście mających na celu ukrycie zapożyczeń.
- Zaakceptowany przez promotora plik Raportu ogólnego z badania oryginalności pracy wygenerowany przez system JSA zostaje automatycznie tj. bez udziału promotora dołączony do zestawu plików pracy dyplomowej. Po zakończeniu procesu dyplomowania zestaw plików elektronicznej wersji pracy i raportów jest, bez udziału promotora, przekazywany do Uczelnianego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych.
§ 5
- W przypadku zaistnienia wątpliwości co do oryginalności pracy lub podejrzeń o dokonanie manipulacji na tekście powstałych w wyniku analizy wyniku badania przeprowadzonego w trybie opisanym w§ 4 tj. z domyślnymi ustawieniami parametrów systemu JSA wskazane jest kontynuowanie nie zamkniętego badania w trybie rozszerzonym. Tryb rozszerzony umożliwia wariantową analizę treści pracy, w której promotor może samodzielnie zmieniać parametry badania.
- Warunkiem kontynuacji badania w trybie rozszerzonym jest nie zamknięcie badania pracy przeprowadzonego w trybie opisanym w § 4.
- Tryb rozszerzony realizowany jest przez promotora poza uczelnianym systemem informatycznym, z wykorzystaniem z systemu JSA bezpośrednio tj. poprzez stronę WWW systemu JSA o adresie: https://jsa.opi.org.pl i obejmuje czynności określone w ustępach 6÷16 poniżej.
- Przeprowadzenie sprawdzenia oryginalności pracy bezpośrednio w systemie JSA, z pominięciem czynności określonych w § 4 jest niezgodne z niniejszą procedurą.
- Korzystanie przez promotora z systemu JSA w trybie bezpośrednim wymaga uprzedniego zarejestrowania promotora w systemie JSA z uprawnieniami „Promotor”. Proces rejestracji promotora w JSA realizowany jest przez Biuro Obsługi Klienta systemu informatycznego uczelni.
- Promotor pracy dyplomowej po zalogowaniu się do systemu JSA odnajduje na liście prowadzonych przez siebie badań pracę dyplomową, której badanie chce kontynuować i uruchamia nową próbę badania.
- Po wykonaniu próby promotor otrzymuje na swój adres poczty elektronicznej e-mail wygenerowany automatycznie przez system JSA z informacją o wykonaniu badania i dostępności wyniku próby badania wraz z linkiem do raportu.
- Promotor pracy dyplomowej dokonuje analizy uzyskanego wyniku badania pod kątem występowania w pracy nieuprawnionych zapożyczeń, a w szczególności ustala czy wskaźniki ogólne (suma wartości wskaźników dla wszystkich referencyjnych baz porównawczych) Procentowego Rozmiaru Podobieństwa – PRP nie przekraczają przyjętych poziomów tolerancji sygnalizowanych wyróżnieniem kolorem pomarańczowym (poziom ostrzegawczy) lub czerwonym (poziom alarmowy) dla każdego z czterech wariantów długości frazy.
- Dodatkowo promotor sprawdza czy nie próbowano ukryć obecności nieuprawnionych zapożyczeń w pracy przez manipulacje na tekście, analizując wskaźniki:
- wykorzystania znaków specjalnych lub znaków spoza alfabetu tekstu pracy;
- nierozpoznanych wyrazów;
- liczby fragmentów innego stylu.
- Jeżeli z analizy ogólnych wyników badania, według kryteriów wskazanych w ust. 8 i 9 wynika, że praca wymaga dodatkowej oceny z punktu widzenia występowania niedopuszczalnych zapożyczeń lub manipulacji na tekście, wówczas promotor jest zobowiązany sprawdzić szczegółowe wyniki badania w treści pracy. Promotor może wykorzystać możliwość wariantowej analizy treści pracy, samodzielnie zmieniając parametry badania.
- Po dokonaniu analizy wyniku próby badania promotor pracy dyplomowej podejmuje i wprowadza w oknie systemu JSA decyzję o akceptacji raportu, która oznacza zakończenie badania. Na podstawie analizy raportu z badania promotor podejmuje decyzję o uznaniu pracy dyplomowej za spełniającą wymogi oryginalności i dopuszczenia do egzaminu dyplomowego lub decyzję o uznaniu pracy za niespełniającą wymogi dopuszczenia do egzaminu dyplomowego z powodu zastrzeżeń co do oryginalności treści. Dalsze czynności realizowane są poza systemem JSA.
- W wyjątkowych i uzasadnionych wypadkach możliwe jest wykonanie dwóch dodatkowych prób badania po przesłaniu zmodyfikowanego uprzednio pliku treści pracy. W takim przypadku akceptacji i dalszej analizie i ocenie podlega wynik ostatniej próby badania. Fakt wielokrotnego przeprowadzenia badania wymaga wyjaśnienia ze strony promotora w treści Protokołu kontroli oryginalności pracy (załącznik nr 4 do niniejszej Procedury).
- Po zakończeniu badania tj. po zaakceptowaniu raportu aplikacja systemu JSA udostępnia pliki ww raportów w Panelu promotora uczelnianego systemu informatycznego (zalecane jest użycie opcji „odśwież”). Zaleca się by promotor niezależnie pobrał z systemu JSA pliki Raportu ogólnego i Raportu szczegółowego z badania JSA i zapisał je dla celów archiwalnych.
- W przypadku uznania pracy za oryginalną promotor wykonuje wydruk Raportu ogólnego z badania JSA. W odpowiednim miejscu na wydruku Raportu ogólnego promotor wskazuje uznanie pracy za spełniającą warunki dopuszczenia do obrony, a następnie przygotowuje Protokół kontroli oryginalności pracy wg wzoru określonego w załączniku nr 4 do niniejszej Procedury.
- W przypadku wątpliwości co do oryginalności pracy promotor wykonuje wydruk Raportu ogólnego z badania JSA i w odpowiednim miejscu na wydruku Raportu ogólnego promotor wskazuje uznanie pracy za niespełniającą warunki dopuszczenia do obrony. Dodatkowo, obligatoryjnie, promotor pobiera i zapisuje Raport szczegółowy z badania JSA. Następnie promotor przygotowuje Opinię dotyczącą oryginalności pracy dyplomowej, według wzoru określonego w załączniku nr 5 do niniejszej Procedury. W opinii promotor ocenia czy praca zawiera nieuprawnione zapożyczenia (plagiat) lub czy zawarte w niej prawidłowo oznaczone zapożyczenia (cytaty) nie budzą wątpliwości co do oryginalności pracy dyplomowej przygotowanej przez studenta. Dokonując oceny, promotor powinien w szczególności zwrócić uwagę czy:
- praca nie zawiera obszernych fragmentów tekstu zidentyfikowanych przez system jako „podobne”;
- nie występuje zbyt duża liczba potencjalnych zapożyczeń z jednego źródła;
- nie zachodzi szczególna zbieżność tematyki badanej pracy z potencjalnymi źródłami zapożyczeń;
- nie stwierdzono objawów dokonania manipulacji na tekście mających na celu ukrycie zapożyczeń.
- Po zakończeniu procesu dyplomowania zestaw plików elektronicznej wersji pracy i raportów jest, bez udziału promotora, przekazywany do Uczelnianego Repozytorium Pisemnych Prac Dyplomowych.
§ 6
Jeżeli, w wyniku przeprowadzenia analizy oryginalności, praca dyplomowa zostanie uznana przez promotora za oryginalną, promotor pracy dyplomowej przekazuje do prodziekana właściwego ds. studenckich złożone przez studenta oświadczenia, o których mowa w § 2 ust.3 wraz z przygotowanymi w procesie sprawdzania oryginalności pracy: Protokołem kontroli oryginalności pracy, podpisanym przez siebie wydrukiem Raportu ogólnego z badania JSA, oraz jeżeli powstała, Opinią dotyczącą oryginalności pracy dyplomowej. W przypadku negatywnej opinii o oryginalności pracy dodatkowo promotor przekazuje prodziekanowi właściwemu ds. studenckich plik Raportu szczegółowego z badania JSA.
§ 7
- Jeżeli analiza oryginalności pracy dyplomowej wskazuje, że praca nie jest oryginalna, promotor:
- powiadamia pisemnie prodziekana właściwego ds. studenckich o podejrzeniu popełnienia przez studenta czynu polegającego na przypisaniu sobie autorstwa istotnego fragmentu lub innych elementów cudzego utworu w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1191, z późn. zm.);
- przekazuje prodziekanowi właściwemu ds. studenckich złożone przez studenta oświadczenia, o których mowa w § 2 ust.3 wraz z przygotowanymi w procesie sprawdzania oryginalności pracy: Protokołem kontroli oryginalności pracy, Raportem ogólnym z badania JSA, plikiem Raportu szczegółowego z badania JSA i Opinią dotyczącą oryginalności pracy dyplomowej.
- Prodziekan właściwy ds. studenckich niezwłocznie powiadamia Rektora Politechniki Łódzkiej o stwierdzeniu nieoryginalności pracy dyplomowej i naruszeniu przepisów obowiązujących w Uczelni.
- Rektor poleca przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 312 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018, poz. 1668 z późn. zm.).
Załącznik nr 1
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
Łódź, dn. ......……………….
OŚWIADCZENIE
………………………………………………………….
(Imię i nazwisko studenta)
………………………………………………………….
(Adres)
………………………………………………………….
(Nr albumu)
………………………………………………………….
(Jednostka organizacyjna prowadząca studia)
………………………………………………………….
(Kierunek studiów)
………………………………………………………….
(Poziom kształcenia i forma studiów)
Oświadczam, że zostałem poinformowany o zasadach dotyczących kontroli oryginalności pracy dyplomowej w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym.
.………………………….......
(Podpis studenta)
Załącznik nr 2
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
Łódź, dn. ......……………….
OŚWIADCZENIE
o samodzielności wykonania i oryginalności pracy dyplomowej
………………………………………………………….
(Imię i nazwisko studenta)
………………………………………………………….
(Adres)
………………………………………………………….
(Nr albumu)
………………………………………………………….
(Jednostka organizacyjna prowadząca studia)
………………………………………………………….
(Kierunek studiów)
………………………………………………………….
(Poziom kształcenia i forma studiów)
Świadomy/a odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań wynikającej z przepisu art. 233 § 1 Kodeksu karnego oświadczam, że:
1. Przedkładana praca dyplomowa ......................................... *) na temat: ................................................
.....................................................................................................................................................................
została wykonana przeze mnie samodzielnie.
2. Wymieniona wyżej praca:
- nie narusza praw autorskich w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1191, z późn. zm.) oraz dóbr osobistych chronionych prawem cywilnym, a także nie zawiera danych i informacji, które uzyskałem/am w sposób niedozwolony,
- nie była wcześniej podstawą żadnej innej urzędowej procedury związanej z nadawaniem dyplomów wyższej uczelni lub tytułów zawodowych.
3. Jednocześnie wyrażam zgodę/nie wyrażam zgody** na wykorzystanie fragmentów mojej pracy dyplomowej w publikacjach naukowych pracowników Politechniki Łódzkiej za zgodą prodziekana właściwego ds. studenckich, na zasadach wynikających z Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2018 poz. 1191, z późn. zm.)
.………………………….......
(Podpis studenta)
Załącznik nr 3
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
Łódź, dn. ......……………….
OŚWIADCZENIE
o zgodności elektronicznej wersji pracy dyplomowej
z przedstawionym wydrukiem pracy
………………………………………………………….
(Imię i nazwisko studenta)
………………………………………………………….
(Adres)
………………………………………………………….
(Nr albumu)
………………………………………………………….
(Jednostka organizacyjna prowadząca studia)
………………………………………………………….
(Kierunek studiów)
………………………………………………………….
(Poziom kształcenia i forma studiów)
Świadomy odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań oświadczam, że przygotowana i wprowadzona przeze mnie do systemu informatycznego uczelni wersja elektroniczna pracy dyplomowej ......................................... *) na temat: ..................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
zawiera te same treści, co przedstawiony do oceny przez promotora i recenzenta wydruk pracy.
Jednocześnie oświadczam, że jest mi znany przepis art. 233 § 1 Kodeksu karnego określający odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań.
.………………………….......
(Podpis studenta)
Załącznik nr 4
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
PROTOKÓŁ
kontroli oryginalności pracy
Autor pracy dyplomowej: ...................................................................................................
Numer albumu: .................................................
Tytuł pracy: .................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
Promotor pracy dyplomowej: .............................................................................................
Jednostka organizacyjna prowadząca studia: .....................................................................
Rodzaj pracy dyplomowej: ......................................... *)
Ocena Raportu z badania JSA wskazuje, że:
□ praca nie zawiera nieuprawnionych zapożyczeń i spełnia warunki dopuszczenia
do egzaminu dyplomowego
□ praca może zawierać nieuprawnione zapożyczenia **)
Dodatkowe uwagi i wyjaśnienia Promotora:
………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………….
............................... (Data) |
|
...................…………………………....... (Podpis promotora pracy dyplomowej) |
Załącznik nr 5
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
OPINIA
dotycząca oryginalności pracy dyplomowej
Oświadczam, że zapoznałem się z Raportem szczegółowym wygenerowanym przez Jednolity System Antyplagiatowy dla pracy dyplomowej ......................................... *)
Autor pracy dyplomowej: ...................................................................................................
Numer albumu: .................................................
Tytuł pracy dyplomowej: ............................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
Po analizie Raportu stwierdzam, co następuje:
□ wykryte w pracy zapożyczenia są uprawnione i nie noszą znamion plagiatu,
pracę uznaję za oryginalną
□ wykryte w pracy zapożyczenia i manipulacje na tekście pracy są nieuprawnione i noszą znamiona plagiatu i w związku z powyższym nie uznaję pracy dyplomowej za złożoną i nie dopuszczam pracy do egzaminu dyplomowego oraz kieruję zawiadomienie do prodziekana właściwego ds. studenckich w celu rozpatrzenia sprawy z uwzględnieniem art. 312 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.)
Uzasadnienie: **)
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
............................... (Data) |
|
...................…………………………....... (Podpis promotora pracy dyplomowej) |
Załącznik nr 6
do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych
w Politechnice Łódzkiej
OPINIA
dotycząca oryginalności pracy dyplomowej*)
Po zapoznaniu się z treścią przedłożonej pracy dyplomowej ...................................... **)
autor pracy dyplomowej: ....................................................................................................
numer albumu: ..................................................
tytuł pracy dyplomowej: ............................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
stwierdzam, iż według mojej wiedzy:
□ praca nie nosi znamion plagiatu i pracę uznaję za oryginalną
□ praca zawiera nieuprawnione zapożyczenia, zatem nie jest oryginalna i nosi znamiona plagiatu i w związku z powyższym nie uznaję pracy dyplomowej za złożoną i nie dopuszczam pracy do egzaminu dyplomowego oraz kieruję zawiadomienie do prodziekana właściwego ds. studenckich w celu rozpatrzenia sprawy z uwzględnieniem art. 312 ust. 3 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1668 z późn. zm.).
Uzasadnienie: ***)
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
............................... (Data) |
|
...................…………………………....... (Podpis promotora pracy dyplomowej) |
*) Wpisać odpowiednio: licencjacka, inżynierska, magisterska.
**) niepotrzebne skreślić
*) Wpisać odpowiednio: licencjacka, inżynierska, magisterska.
*) Wpisać odpowiednio: licencjacka, inżynierska, magisterska.
**) W takim przypadku należy przygotować Raport szczegółowy z badania JSA i przygotować Opinię dotyczącą oryginalności pracy dyplomowej według wzoru – załącznik nr 5 do Procedury antyplagiatowej prac dyplomowych w Politechnice Łódzkiej.
*) Wpisać odpowiednio: licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej.
**) Obowiązek wypełnienia pola „Uzasadnienie”.
*) Wzór ma zastosowanie wyłącznie w przypadku wyłączenia pracy ze sprawdzenia przez JSA.
**) Wpisać odpowiednio: licencjackiej, inżynierskiej, magisterskiej.
***) Obowiązek wypełnienia pola „Uzasadnienie” w przypadku uznania pracy za nieoryginalną .