Aktualności KIM

08.03.22 r.

Od zimnej plazmy po lasery. Siła kobiet w naukach technicznych

Jesteście ciekawi, jak postępują prace w pięciu projektach, które uzyskały najwyższe oceny ekspertów, zajmując ex aequo pierwsze miejsce na liście rankingowej ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konkursu Small Grant Scheme dla kobiet w obszarze nauk technicznych? My też! Zapytaliśmy o to kierowniczki projektów: dr inż. Lucynę Bilińską, dr inż. Dominikę Sobotkę, dr inż. Justynę Krzak, dr inż. Martę Sawicką oraz dr Annę Ilnicką.

Image
Od Zimnej plazmy po lasery LOGO

Gov.pl

 

13.01.22

Recykling wody receptą na ochronę środowiska

Globalne ocieplenie spowodowane nadmierną emisją CO2, zmiany klimatu, rabunkowa eksploatacja zasobów naturalnych doprowadziły do punktu, w którym przyszłość naszej planety stoi pod znakiem zapytania. Jest bardzo możliwe, że jeżeli teraz nie wprowadzimy znaczących działań na rzecz ochrony środowiska, to życie na Ziemi za kilkadziesiąt lat będzie wyglądać zupełnie inaczej. Korzystając z wiedzy naukowców oraz ze specjalistycznego sprzętu PŁ, możemy mieć realny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. Dobrym przykładem takich działań są badania prowadzone w ramach projektu TEX-WATER-REC. Ich celem jest opracowanie nowoczesnej technologii recyklingu wody w przemyśle tekstylnym

Blog PŁ

 

21.12.21 r.

Czyste włókna

Inżynierowie i naukowcy w Polsce nie są przedstawicielami tylko jednej płci. Rozkłada się to niemal dokładnie po równo. Aż 48 proc. inżynierów i naukowców w Polsce stanowią kobiety.  W naszym kraju sektory inżynierii, nauki, wynalazków i nowych technologii zdecydowanie nie są już zdominowane przez mężczyzn. Przedstawicielki płci pięknej w kraju nad Wisłą osiągają też coraz większe sukcesy, także na arenie międzynarodowej. 

Image
czyste włókna

 

Image
Czyte włókna

https://cyfrowa.rp.pl/innowacje/art19211331-cz

Czyste włókna!

Rzeczpospolita

 

25.06.21 r.

Stypendia ministra dla młodych naukowców

Aż siedmioro młodych naukowców z Politechniki Łódzkiej otrzymało stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Laureaci to osoby prowadzące innowacyjne badania naukowe, mające w swoim dorobku znaczące osiągnięcia, także na arenie międzynarodowej.

Image
Życie uczelni

Życie uczelni

 

25.05.21 r.

Plazma w walce z włókienniczymi ściekami

Aby przybliżyć cel projektu Nowoczesna technika oczyszczalnia i recyklingu ścieków włókienniczych realizowana z wykorzystaniem katalizatorów plazmowych należy odpowiedzieć na pytania: dlaczego dotyczy on przemysłu włókienniczego? oraz - jak zimna plazma może pomóc w realizacji celów zrównoważonego rozwoju?

Image
Życie uczelni

https://i.gremicdn.pl/image/free/0725e402edd385e5ebad08834e5bcb16/?t=crop:1753:1087:nowe:0:161.57012146477,resize:fill:948:592,enlarge:1

Życie uczelni

 

2018 - Method for producing durable water-repellent layer on the surface of natural down

Seoul International Invention Fair 2018 (SIIF 2018)

Usunięto obraz.Współpraca z Instytutem RIE w Hamamatsu

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

 
Jak wykorzystać zimną plazmę?
     Wysłuchaj programu: Szkiełko i oko
Hydrofobowe płytki ceramiczne, wodoodporna odzież...
Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

Paliwo wodorowe z wody i czystsza atmosfera

Usunięto obraz.
Tkaniny i płytki ceramiczne, po których woda spływa, puch naturalny utrzymujący właściwości termiczne, nawet jeśli dostanie się do niego woda – wykorzystanie zimnej plazmy.

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

Strona dziala - zabbix