Aktualności KiŚ

Nowe projekty NCN w ramach konkursu OPUS + LAP

Projekt pt. „Kompleksowy opis absorpcji w aparatach ze złożem rotującym z użyciem trójwymiarowej obliczeniowej mechaniki płynów, badań wizualnych oraz eksperymentalnej analizy procesu wymiany masy” pod kierunkiem prof. Andrzeja Góraka będzie dotyczył opracowania nowatorskiej metody ograniczenia emisji CO2 i będzie realizowany w ramach polsko-czeskiej współpracy naukowej. O projekcie i jego końcowych efektach można przeczytać na stronie .

Dr hab. inż. Maciej Jaskulski wspólnie z niemieckimi naukowcami z Otto-von-Guericke Universität Magdeburg będzie prowadził badania nad nową technologią suszenia rozpyłowego w ramach projektu "Badanie mechanizmu aglomeracji cząstek w przeciwprądowym suszeniu rozpryskowym z zawracaniem cząstek stałych". Więcej informacji o celach projektu na stronie .

 

 

Cykl "Wiedzą, co mówią"

Image
dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska

Dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska  wzięła udział w kilku odcinkach cyklu popularnonaukowego Politechniki Łódzkiej "Wiedzą, co mówią" i jako ekspert udzielała odpowiedzi na pytania dotyczące ochrony powietrza i wód. Zapraszamy do obejrzenia odcinków z udziałem dr A. Ziemińskiej-Stolarskiej na stronie Politechniki Łódzkiej.
 

 

 

Szanujmy wodę!

Dostęp do zasobów czystej, zdrowej wody jest warunkiem przetrwania każdej cywilizacji i każdego człowieka, a także – dowolnego, żywego organizmu. Nie da się przecenić roli wody w życiu człowieka, dlatego w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdzono, że „prawo do bezpiecznej, czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych jest prawem niezbędnym, by móc w pełni korzystać z życia i praw człowieka”. W innych dokumentach tej organizacji napisano m.in.: „woda jest cennym i nieodzownym dobrem każdego człowieka...”, a zanieczyszczanie wody jest „...szkodliwym działaniem wymierzonym przeciwko wszelkiemu życiu...”.

Blog PŁ

 

Dlaczego płoną śmieci?

Ważny temat dot. spalania śmieci podejmuje na Blogu PŁ dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska. Odpady trafiające na składowiska powinny być poddawane recyklingowi lub utylizacji. Zgodnie ze zobowiązaniem wobec UE, do roku 2030 poziom odzysku odpadów w Polsce powinien wynosić 65%, dziś jest to niespełna 28%. Unijne przepisy wprowadzają także zakaz składowania odpadów selektywnie zebranych. W tej kwestii wciąż daleko nam do europejskiej średniej, niewielkim pocieszeniem jest fakt, że rokrocznie odnotowujemy w Polsce spadek udziału składowania, jako formy zagospodarowania odpadów: w roku 2015 było to 44,3%, a w 2016 - 36,5 %.

Do przeczytania całego artykułu zapraszamy na stronę Blog PŁ.

 

Ślad węglowy PŁ

Kolejny ważny temat poruszany przez dr Aleksandrę Ziemińską-Stolarską to przybliżenie wiedzy na temat śladu węglowego (z ang. Carbon Footprint) - jednej z metod liczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, które mają bardzo duży wpływ na zmiany klimatu zachodzące na naszej planecie.

Do przeczytania całego artykułu zapraszamy na stronę Blog PŁ.

 

Strona dziala - zabbix