Prof. Andrzej Górak otrzymał 1 881 240 zł na projekt Fundamentalna analiza absorpcji dwutlenku węgla z biogazu za pomocą aparatów ze złożem obrotowym. Zostanie on przeprowadzony w trójstronnej kooperacji pomiędzy Politechniką Łódzką, Politechniką w Brnie oraz Uniwersytetem Technicznym w Berlinie.
Stale rosnące zapotrzebowanie na energię, wraz z planami powolnego wycofywania się z tradycyjnych metod wytwarzania energii (opierających się na spalaniu paliw kopalnych), stwarza zapotrzebowanie na nowe ekologiczne źródła energii. Obecnie jednym z głównych trendów w branży odnawialnych źródeł energii jest wykorzystanie biogazu pozyskiwanego z oczyszczalni ścieków lub biogazowni.
Celem projektu jest zbadanie możliwości wykorzystania reaktorów RPB (Rotating Packed Bed), tj. absorberów ze złożem obrotowym do wzbogacania biogazu. Usunięcie choćby części dwutlenku węgla z biogazu (będącego najczęściej mieszaniną ok. 50% metanu oraz 50% CO2) umożliwi w przyszłości znaczne zwiększenie sprawności energetycznej generatorów energii elektrycznej lub cieplnej.
W ramach projektu zaplanowano: dobór układu reakcyjnego do selektywnej separacji CO2, badania efektywności absorpcji w różnych warunkach procesowych i przy różnych stężeniach gazu wlotowego, a także przy użyciu różnych typów wypełnień reaktora RPB. Trójstronna polsko-czesko-niemiecka współpraca pozwoli zespołowi międzynarodowych ekspertów na określenie fundamentalnych mechanizmów procesu w obszarze inżynierii chemicznej (w tym przypadku przede wszystkim w aspektach fizycznym, chemicznym oraz mechaniki płynów).
Więcej na stronie PŁ.