Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia

Politechnika Łódzka przykłada ogromne znaczenie do zapewnienia jak najwyższej jakości na wszystkich poziomach i formach kształcenia w Uczelni. W 2008 roku uchwałą Senatu PŁ wprowadzony został  Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości  Kształcenia w PŁ, który podlega ciągłemu procesowi  doskonalenia. WSZJK w PŁ obejmuje następujące obszary:

- zapewnienie jakości kształcenia,
 - ocenę jakości kształcenia,
 - doskonalenie jakości kształcenia,
 - ocenę systemu zapewnienia jakości kształcenia,
 - doskonalenie systemu zapewnienia jakości kształcenia,
 - publikowanie informacji m.in. o programach studiów, organizacji i procedurach toku studiów, ocenach jakości kształcenia i akredytacjach.

W ramach Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia funkcjonującego na Wydziale, została powołana Wydziałowa Komisja ds. Jakości Kształcenia (WKJK) Kształcenia, Wydziałowa Komisja ds. Oceny Jakości Kształcenia (WKOJK) oraz Kierunkowe Komisje DydaktyczneWKJK oraz WKOJK zostały powołane jako organy doradcze dla Kierunkowej Komisji Dydaktycznej. Mają one za zadanie obserwację procesu zarządzania kierunkiem i wskazywanie potrzebnych zmian w celu doskonalenia kształcenia. WKJK opracowuje strategię kształcenia w jednostce; propozycje zmian w programach kształcenia dla prowadzonych kierunków studiów; opracowuje metody podnoszenia jakości kadry dydaktycznej; planuje i realizuje działania korygujące i zapobiegawcze.
WKOJK ocenia Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia w jednostce; monitoruje  realizację zaleceń WKJK przez Radę Kierunku Studiów dla danego programu kształcenia, corocznie przygotowuje sprawozdania z oceny jakości kształcenia dla rady jednostki, przedstawia władzom jednostki wytyczne dotyczące planu naprawczego dla poprawy jakości kształcenia.
Zakres kompetencji i regulamin pracy Rady Kierunków Studiów, WKJK oraz WKOJK reguluje Zarządzenie Dziekana Nr 2/2013.

Przepisy konstytuujące i regulujące działanie wewnętrznego systemu zapewniania jakości oraz określające kompetencje organów uczelni i jednostki w tym zakresie, określają: